Menu

Kapadokya Özel Bağbozumu Turu 30 Eylül - 01 Ekim 2017

 • Üst Kategori: KÜLTÜR DOĞA TURLARI
 • Çarşamba, 20 Eylül 2017 03:00 tarihinde yayınlandı.
 • Gösterim: 2150

Tamamen farklı ve gerçek bağbozumu yaşayacağınız doğa ve bağbozumu turu. Bu program tamamen size özel ve başka hiç bir yerde yok. Uçhisar'da bizim için çok değerli olan Ahmet abimizin bağlarında gezinecek, bağbozumu yapacak, üzümleri ezecek, şıraları oluşturduktan sonra kendi pekmezimizi kendimiz yapacağız. aşama aşama her anı yaşayacağız. Konaklama isteğinize bağlı olarak Ahmet abinin bahçesinde çadır yada Uçhisar'da pansiyon konaklamalı olacak. (Tabi ki biz çadır öneriyoruz. kaç kere dek gelirki bu organizasyon.)  

Ertesi günde Gomeda visidinde akan çay kenarında, yüksek şapkasız peri pacaları arasında yaklaşık 3 saatlik doğa gezisi yaparak etkinliğimizi bitireceğiz.

ÖNEMLİ:

 • Bu gerçek bir bağ bozumudur. Bağları biz bozacağımız için makasla üzüm toplamamaız gerekecektir. Traktöre yüklememiz, leğenler koymamız, şıraları yapmamız, pekmezi birlikte yapmamız beklenmektedir. Köyülerin bağbozumunda yaptıkları tüm aşamalar bizden beklenecektir. Kendi pekmezimizi kendimiz yapacağız.Bunlar da yorucu olabilir. Özellikle çocuklarınızı getirmenizi öneriyoruz.

KONAKLAMA:

 • Çadır ve pansiyon olacaktır. Çadır konaklama da tuvalet vardır. Ama duş imkanı yoktur. Duş alacak misafirlerimiz için Uçhisar daki pansiyon ayarlanmıştır.

YEMEKLER:

 • 1. gün öğlen bahçeye gitmeden önce pide siparişi verilecek ve bahçede öğle yemeği pide menüsü ile olacaktır. 
 • Akşam yemeği; bahçede ateş başında büyük toprak tencerelerde güveç, salata, pilav, içecek menüsünden oluşacaktır.
 • 2.gün kahvaltı; Bahçeden toplayacağımız domates, biber ve dışarıdan alacağımız peynir zeytin vs içerikle zengin bir kahvaltı olacaktır.
 • 2. gün öğle yemeği; kahvaltı sonrası hediyelik eşya alışverişleri sonrası restorantta ekstra olarak alındıktan sonra gomeda vadisine girilerek yürüyüş yapılacaktır.

İLGİLİ TARİHLER: 23-24 Eylül | 30 Eylül-01 Ekim 2017

PROGRAMIMIZ

1.GÜN: Sabah saat 07:30'de aracımızla yola çıkıyoruz. Ankara’dan istikametimiz Niğde Aksaray. Uçhisar'da kuşbaşılı pide siparişimizi aldıktan sonra  bağlara giderek bağların bozumuna başlıyoruz.

İŞLEYİŞ KISACA ŞÖYLE OLACAK: Aracımızla bağların olduğu mevkiye gidiyoruz. Arkadaşlarımızın ellerimize tutuşturacakları kovalar ve makas/bıçak ile üzümleri kesmeye başlıyoruz. Dolan kovadaki üzümleri traktöre götürerek boşaltıyoruz. Traktör üzümle dolana kadar bu işlemi yaptıktan sonra traktör kasasındaki üzümlerin üzerine budama zamanından kalan çubukları atarak köye geliyoruz. Köyde üzümleri halk diliyle çereş(soku)e boşaltıyoruz. Sonra çizmeleri giyip üzümlerin üzeri ne çıkarak iyice ezerek şırasını alıyoruz. Sonrasında şırayı kazanlara boşaltıp hamlıyoruz(kaynatıyoruz). Şıranın hamını aldıktan sonra büyük bakır pekmez leğenine boşaltıyoruz. Bakır leğende 3-4 saat sürekli karıştırarak kaynatıyoruz. Şıra tavşan kanı kıvamına gelene kadar kaynadıktan sonra leğenden alarak küçük kazana boşaltıyoruz. Eğer pekmezin kokulu olmasını istiyorsak içerisine reyhan katıyoruz. Soğutma sonrası pekmezimiz hazır. Pekmez yapım işlemi sonrasında ateşe patates,patlıcan, biber, soğan attıktan pişmesini bekliyor ve sonrasında bunlardan ezme yaparak ocakbaşında bunu kutluyoruz. Bunu yapıyoruz çünkü bu yörede bir gelenek…Ertesi günde yaptığımız bu pekmezden satın alma şansımız olacak.(Kilosu kıvamına göre ortalama 15-25 lira arası) Akşam yemeğimizi bahçemizde ateş başında Ahmet abinin hikayeleri eşliğinde yedikten sonra  çadıra/pansiyonumuza geçerek dinleniyoruz. Konaklama seçenekli çadır/pansiyonumuzda olacak.

2.GÜN: Sabah kahvaltısı sonrası yeni bir etkinlik yapacağız. Bağların bozumunu yaptık. Şıranın nasıl oluştuğunu, pekmezin nasıl yapıldığını gördük. Bu defa şarap nasıl yapılır onu göreceğiz. Bağbozumu, üzümlerin ezilmesi aşamalarını geçip şarabın nasıl yapılacağını Doyuran şarap tesislerine gelerek konu ile ilgili bilgileneceğiz.Fermante işleminden dinlendirmeye kadar nasıl bir işlem gördüğünü hem arkadaşlarımız anlatacaklar hem de bizler bunu yaşayacağız. Hediyelik alışverişler sonrası restaurantımızda alacağımız öğlen yemeği (bu duruma göre köyde barbekü de olabilir) sonrası Sinasos bölgesindeki Gomeda vadisinde çay kenarında peri bacaları arasında ortalama 3 saatlik doğa gezisi yapıp çay-kahve molası verdikten sonra 17.00 gibi alandan ayrılarak Ankara’ya doğru yola çıkacak ve yaklaşık olarak 21.30 gibi Ankara’da olacağız.

Daha önceki etkinlik fotoğraflarımızdan...

Artıyaşam
Aysu Şen
Leyla Özbek

GÖRÜLECEK YERLER

Bağ bozumu, pekmez ve şarap yapımı anında yapacağımız işler, Gomada vadisinde yürüyüş, şarap yapım tesisini gezme

HAREKET NOKTAMIZ

30 Eylül 2017, Kumrular, 07:30

ÜCRET


* 7-12 yaş ücretleri iki yetişkin yanında kalmak koşulu ile geçerlidir.
* 0-6 yaş çocuklar için araçta ayrı koltuk istenmesi halinde 105 TL ilave edilir.
* Taksitlendirmeler Garanti Bankası Bonus ve Yapı Kredi Bankası World kartlara yapılabilmektedir.

 • ÇADIR KONAKLAMA ÜCRETİ: 215 Lira Peşin 220 Lira KK tek çekim 230 lira KK ile 3 taksit.

 • UÇHİSAR PANSİYON KONAKLAMA: 250 Lira Peşin 255 Lira KK tek çekim 265 lira KK ile 3 taksit.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Özel ulaşım,
 • Yol ikramları,
 • 1.gün kuşbaşılı pide şeklinde bağda öğlen yemeği,
 • Bağ bozumu esnasında yapılacak ikramlar ve bağ bozumu ile ilgili tüm aktiviteler,
 • Kahvaltı(2. bir tanesi araçta sandviç şeklinde 1 tanesi bahçede ),
 • Akşam yemeği(1 bahçede),
 • Çadır/pansiyonda konaklama(1),
 • TURSAB seyahat sigortası,
 • Tüm çevre gezileri ve rehberlik hizmetleri
 • Çadır konaklamada kalacak misafirlerimiz için çadır-uyku tulumu ve mat

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri,
 • Kişisel harcamalar,
 • 2.gün öğle yemeği,

 

YANINIZA ALIN

Bu etkinliğe özel: Lastik ayakkabı, yedek çamasırlar ve mümkünse yedek ayakkabı, çorap, rahat giysiler Uygun bir sırt çantası, kalın çorapla giyilmiş iyi bir yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, yedek çorap, çamaşır ve giysi, fotoğraf makinası, kişisel ilaçlar, indirim kartlarınız, müze kartlarınız, sağlık karneniz, dudak nemlendirici, ani hava değişiklikleri için hırka, polar vb.

Önemli Not: Bu etkinliğe özel eski kıyafetlerinizi yanınıza almanızda fayda var. Çünkü bağbozumu ve pekmez/şarap yapımı sırasında birebir olayın içinde olacaksınız.

AKSARAY İÇİN HAVA TAHMİNİ

ZORLUK

Oldukça keyifli bir etkinlik. Gerçek bağlarda, gerçek köyülerle birebir iletişim şansımız olacak. Doğa gezisi 3 saatlik sürmekle birlikte kolay. 

SİZİ NEREDEN ALALIM?

Kumrular 07:30
Milli Kütüphane 07:35
Armada 07:40
Ufuk Üniversitesi 07:50
Çırağan Restoran 07:55
Dikmen kavşağı karşısı 08:00
Oran köprüsü altı 08:05

{gallery}kapadokyaBagbozumu{/gallery}

REZERVASYON ve BİLGİ:

Selanik 2 Caddesi No: 78/7 Kızılay, Çankaya / ANKARA
(Metropol Sineması Yanı)

Telefon: 0 312 417 67 06 - 0 312 417 67 09
GSM: 0 530 602 78 82

footer

Site Bilgileri

Ziyaretçiler
299
Makaleler
1375
Web Bağlantıları
3
Makale Görünüm Sayısı
3961051

ARTIYAŞAM ETKİNLİKLER TOPLULUĞU & KIRKAYAKLAR TURİZM VE SEYAHAT ACENTESİ

Selanik 2 Caddesi No: 78/7 Kızılay, Çankaya / ANKARA
(Metropol Sineması Yanı)

0 312 417 67 06 - 417 67 09 - 0 530 602 78 82

DogaYuruyusuAnkara.com bir Artıyaşam web sayfasıdır.

Artıyaşam, TURSAB'a bağlı 6762 belge nolu A grubu seyahat acentesi olan Kırkayaklar Turizm ve Seyahat Acentasının TPE 2009/71835 sayılı tescilli bir markasıdır.

Artıyaşam Kırkayaklar Turizm Doğa Yürüyüşü Ankara