Menu

GEZİ YAZILARI

Akçakoca Deniz Yüzme Turu Artıyaşam Özel 16 Haziran 2018

 • Üst Kategori: YAZILAR
 • Çarşamba, 16 May 2018 03:00 tarihinde yayınlandı.
 • Gösterim: 2145

Denizin en güzel zamanlarında Akçakoca'ya gidiyoruz...

İşlerimiz yoğun, zamanımız yok, şartlarımız uygun değil diyorsanız bu turumuz tam size göre...

Günübirlikte olsa sizlere tatil beldesinde denizin keyfini yaşatmak istiyoruz.

Akçakoca'nın en güzel sahilinde; Sezlong derdi, yemek derdi, havuz derdi olmadan sizlerin denizin keyfini çıkarmanızı istiyoruz. Her Pazar yapmayı planladığımız bu turumuzda Turkuaz Otel Plajında  ve havuzunda günün keyfini çıkaracağız.  

Öğle yemeği menümüz; Balık Salata içecek ve helva'dan oluşan bir menü olacak. 

Akçakoca şehir merkezi otele 300 m uzaklığında. Akçakoca'yıda ayrıca gezebilirsiniz.

Devamını oku: Akçakoca Deniz Yüzme Turu Artıyaşam Özel 16 Haziran 2018

Dodurca Güldürcek Barajı Doğa Yürüyüşü - Gül Dölek

 • Üst Kategori: YAZILAR
 • Salı, 27 Eylül 2011 10:18 tarihinde yayınlandı.
 • Gösterim: 11099

Pazar sabahı başlayan ve tüm günüme, tat katan, renk veren ve ruhuma huzur, bedenime kuvvet, bir yürüyüş yaptım. Toplam 23 kişilik doğasever bir ekiple birlikte. Öncelikle teşekkürler hepinize :)

Artıyaşamın aracını gördüğümde, çok sevdiğim dört arkadaşım vardı yanımda. Dönüşte, 18 kişi daha "ARTI" olarak katıldı hayatıma... "Hoş geldiniz" :)

Araçta, çekingen ve uyku mahmuru bir "GÜNAYDIN" dı karşılayan bizi. Yürüyüş sonunda, alkışlarla uğurlandık. Galiba sevdirdik kendimizi :)


P9260027Yolculuğumuzun ilk molası, çay molası. Sonra doğruca, Çankırı sınırında bulunan Dodurga Bölgesine. Serin bir sabah karşıladı bizi, giyindik... Patika ve eğimli bir yolda ilerlemeye başladık. Güneş, önce kıyafetlerimizi sonra da bedenimizi ısıttı, soyunduk. Yürüyüşümüz boyunca iklim şartlarına ayak uydurduk bol bol. Bir giyindik bir çıkardık üzerimizdekileri. Eee ne de olsa, pek yakında MERHABA diyeceğiz sonbahara...

Sonbahar geledursun yavaş yavaş, kökleri yosunlarla kaplanmış ve "ben yeşil kalacağım" diyen çam ağaçlarının içerisine daldık sonra. Bir gün önce yağmur yağmış, mis gibi kokan bir hava var burada. Yerlerde kozalaklar, şimdiye kadar gördüğüm en minik hem de en minik kozalaklar :) Bir tane alayım dedim ve yeni bir şey öğrettiler bana. Doğalı, doğadan asla koparma!

P9260032Karıncalar yuva yapmış, bünyelerine inat, devasa boyutta. Takdir etmeyi öğrendim sonra.

Ormanda çok fazla mantar yoktu, tek tük işte. Önemli değil... Zaten çooook mantar gördüm ben ömrüm boyunca. Sonra, yemyeşil bir mantar çıkıyor karşımıza. Ben hiç yeşil mantar görmedim ki hayatımda. Aldığım ders; "Öğrenmenin yaşı yoktur ve en cüüzeel :) renkler doğada"

Bir minik moladan sonra, yemek molası diyor, liderimiz İlker ve artçımız Aysu bizlere... Ne güzel, ne anlamlı bir cümledir o öyle :) Çam ağaçlarının arasında, çam yaprakları soframız ve çantamız, sırt arkalığımız. Yemek sonrasında ise, yumuşacık yastığımız. Bir ses geliyor kulağımıza, Hayır, kuş sesi değil bu. Rüzgâr sesi de değil veya ağaçlardan düşen yaprakların çıkardığı ses. Biliyoruz, tanıyoruz bu sesleri biz çünkü. Yabancı bir ses bu bize. "Yemeğimi getirmeyi unutmuşum" Sonra herkes bir şeyler verme telaşında bu, sempatik ve doğasever hanımefendiye. Bir şey daha öğreniyorum burada; "Doğada hiç kimse aç kalmaz! ve ne güzel şeydir paylaşmak "

Mola bitti. Yürüyüşe devam ve ellerimizde doğal-ağaç batonlarımız, sonrasında iyi bir fotoğraf malzemesi olacak bizlere.


P9260057Çamlarla kaplı ormanların ardından, sarı sarı ve çok sarı otlarla çevrilmiş bir bozkır karşılıyor bizleri. Sarılığın ve kuruluğun arasında, parça parça bataklıklar ve içlerinde kurbağalar, su canlıları. Şaka mı bu dedirtiyor insana... Tabi ki hepimizin parmakları deklanşörlerde. Sonrasında fotoğraflara bakılsa da doya doya, bir şey daha öğretiyor bu yürüyüş bana; "Doğayı seyretmek değil uzaktan, hissetmektir önemli olan ve doğayı yaşatmak içinde!"

Sırtımızda gittikçe ağırlaşan sırt çantalarımız, sapsarı bir sarı boyunca, yürüdük yürüdük ve yürüdük. Artık her şey sarı gözlerimizde. Canım arkadaşım minicik bir çanta almış yanına. Bizimkilerin yanında minik ve minik ötesi aslında. Hepimizden önce çıkarttı ihtiyaçlarımızı, çözümsüzlük anında. Ve bir şey daha öğretti bu durum bana; "Önemli olan boyutu değil, neleri barındırdığıdır içinde" Çantasını ilk gördüğüm zaman güldüğüm için özür dilerim dostumdan :)))


P9260068Yürüyüşümüz değişti. Eski asaletinden eser yok. Yan yan gidiyoruz. Fotoğraflarımız bile yampiri yampiri artık. Hey gidi günler hey, neydik ne olduk dedirtiyor bizlere... Yorulduk, İlkeeeeeeeer MOLA!!! Az biraz daha sabredin diyor bizlere. Sebep? Molamız minicik bir derenin dibinde.

HARİKASIN İLKER HARİKA!!! :)

Moladan sonra, sıra geldi sulu yürüyüşlere. Sanki daha bir canlılık var ekibin yüzünde. Öğrendiğim şey; "Su hayattır!"

Dere kenarındayız şimdi, saat öğleden sonra bilmem kaç civarında. Çok da umurumda değil, yürüyüşümüz çabuk bitmesinde. Yine de, "güneşe bakarak saat tahmini yapmak" artık en kısa sürede öğrenilecekler listemde. Sağımızda solumuzda rengarenk çiçekler ve çeşit türlü bitkiler, tabiat canlıdır ve doğa yaşar dedirtiyor bizlere. Bir şey de burada öğreniyorum; "Doğada gördüğün her ot yenilmez, naneye benzese de" :)))


P9260073Ağaçlar sonbahara hazırlanıyor. Renkleri dönmeye başlamış bile. Haaaaydiiiii, sarı ve turuncunun her çeşidi burada. Minik bir dere akıyor yamacımızda ve bir ağaç, tam oturak pozisyonunda şekil almış. Doğada, doğal bir oturak. Oturuyoruz dostlarımla ağacın üzerine, meditasyon havasında, baş parmak ve işaret parmağımız birleşmiş, diğer üçü birbirine yapışmış vaziyette. Haydi diyorlar gözlerinizi de kapatın çekelim fotoğrafınızı öylece. Kapatmak ne mümkün, manzara harika :) Sonrasında, fotoğraf makinasından, bilgisayarımıza yansıyan, gözleri açık bir meditasyon pozu olsa da, manzarayı görseniz siz de hak verirdiniz bizlere.


P9260081-1066615815Ve bir köyde noktalanıyor yürüyüşümüz. İnekler geçiyor sağımızdan solumuzdan. Saman balyaları etrafta ve minik bahçelerde sırık fasulyeler. Köy evlerinin kapıları, kocaman kocaman ve ilginç anahtarlar var üzerlerinde. İlginç olanlar bizleriz belki de :)) "Kuzum, turist misiniz siz? " dedi teyzemin birisi bize. Sonra Eti puflarımızı da yedik... Hak ettik biz bunu galiba.

VE dönüş vakti. Aracımızın içerisinde gün boyunca çekmiş olduğumuz fotoğrafları izliyoruz. İzlemesi bile ne çooook eğlenceli. Sıcak bir çorba molasından sonra, herkes doğru yuvasına. Bir pazar ancak böyle güzel geçerdi bence.

Sadece minik bir sitemim var, liderimiz İLKER ve artçımız AYSU' ya.

image003

İlk gördüğüm andan itibaren ne çok güvenmiştim ben size. Hani, bu kadar çok yormayacaktınız bizi. O kadar sıcaktı ki muhabbetler ve bazen de kahkahaya dönüşen samimi gülümsemeler, yüz kaslarım ağrıyor hala... Söz vermiştiniz, hani fazla yormayacaktınız bizi.Teşekkürler ikinize de :)))

Gül BOCUTOĞLU DÖLEK

Acemi Trekingci Alişan

 • Üst Kategori: YAZILAR
 • Perşembe, 18 Ağustos 2011 14:29 tarihinde yayınlandı.
 • Gösterim: 12642

yuruyusSon zamanlarda Alişan Hayırlı'nın ilginç pozlarını izlemeye başladık. Kimi zaman bir ağaç dalının arasına gizleniyor ve o ağaçla uyum sağlıyor; kimi zaman da bir dağın veya tepenin zirvesine çıkarak güzel pozlar veriyor. Ancak; Batılıların tabiri ile lodoslamasına, bizim tabirimiz ile şaşkın ördek gibi gidiyor. Kıyafetine bakıyorum yanlış, aldığı malzemelere bıkıyorum yanlış, ayakkabısına bakıyorum, ne idüğü belirsiz bir şey. Son mantar yürüyüşünde ise tek kelime ile "Allah yüzüne bakmış". Eğer keklikler imdadına yetişmese idi vay haline.

Devamını oku: Acemi Trekingci Alişan

ABANT SİNEKLİ YAYLASI YÜRÜYÜŞÜ

 • Üst Kategori: YAZILAR
 • Salı, 01 Şubat 2011 01:38 tarihinde yayınlandı.
 • Gösterim: 12998

Kaynak:http://mehmetbilgehanmerki.blogspot.com/

Geçen hafta sonu yapacağımız yürüyüşün güzergahını seçmekte epey tereddüt yaşadık. Her ne kadar Ankara'ya yakın rotalarda yürüyüş yapan gruplar varsa da "Artıyaşam" grubunun bu kez daha farklı bir uygulama ile oldukça uzak bir yürüyüş seçmesine rağmen "Abant Sinekli Yaylası Yürüyüş"üne katılmaya karar verdik. Bizi düşündüren gidiş geliş mesafesinin çokluğu idi. Yaklaşık 3 saatlik gidiş ve bir o kadar da dönüş yolu gözümüzde büyüse de hareket saatinin 07.00'de olacak şekilde 1 saat erkene alınmasıyla sorun çözüldü.
Nisbeten şehir dışında oturduğum için aracımı, Fuat hocanın evine bırakmak için saat 05.00'de kalkıp son hazırlıkları tamamlayıp yola çıktığımda saat 06.00'yı geçiyordu. Hafta sonu tatillerinde sabah uykusunu seven doktorum ben geldiğimde yeni kalkmıştı. Aracımızın kalkış yeri Kızılay'a tam zamanında ulaştık.
Abant, yer olarak üç değişik iklimin kesişim yerinde olan çok ilginç bir bölge. Gidenlerinizin bileceği gibi Abant ormanları, Karadeniz bölgesinin en batı ucunu başlatan orman grubudur. Aynı zamanda kuzeyden Marmara bölgesinin ve güney doğusundan İçanadolu bölgesinin iklim tesirlerine de açıktır. Devamını oku: ABANT SİNEKLİ YAYLASI YÜRÜYÜŞÜ

SEY HAMAMI – 25 Nisan 2010 Gezi Yazısı

 • Üst Kategori: YAZILAR
 • Salı, 27 Nisan 2010 15:47 tarihinde yayınlandı.
 • Gösterim: 12885
Can Dostlar,
Bugün bir kez daha kendime doğa tutkunlarının ne kadar sevilesi ve can insanlar olduğunu kanıtlama günüm oldu…
Hemen hemen hiç birisini tanımadığım bir sürü genç insan.
Hele bir tanesi var ki inanılmaz, benim yol arkadaşım şeker Binnaz, babası benden küçük ama kızı benim arkadaşım… Güzelliğe bakar mısınız?.. Bu arada parantez açıp hemen belirteyim: Binnaz bana Everest maceramda sponsor olacak (mı?) ;-))) Devamını oku: SEY HAMAMI – 25 Nisan 2010 Gezi Yazısı

Site Bilgileri

Ziyaretçiler
299
Makaleler
1375
Web Bağlantıları
3
Makale Görünüm Sayısı
4094391

ARTIYAŞAM ETKİNLİKLER TOPLULUĞU & KIRKAYAKLAR TURİZM VE SEYAHAT ACENTESİ

Selanik 2 Caddesi No: 78/7 Kızılay, Çankaya / ANKARA
(Metropol Sineması Yanı)

0 312 417 67 06 - 417 67 09 - 0 530 602 78 82

DogaYuruyusuAnkara.com bir Artıyaşam web sayfasıdır.

Artıyaşam, TURSAB'a bağlı 6762 belge nolu A grubu seyahat acentesi olan Kırkayaklar Turizm ve Seyahat Acentasının TPE 2009/71835 sayılı tescilli bir markasıdır.

Artıyaşam Kırkayaklar Turizm Doğa Yürüyüşü Ankara